Dotace na tepelné čerpadlo

Zvažujete tepelné čerpadlo pro svou novostavbu, nebo byste rádi starý kotel na tuhá paliva vyměnili za bezúdržbové vytápění a chlazení tepelným čerpadlem? Pořízení tepelného čerpadla může být ale pro běžnou domácnost velmi nákladná záležitost. Státní dotace na tepelná čerpadla vám celou investici značně sníží.

V současné době jsou Ministerstvem životního prostředí opakovaně vyhlašovány rovnou dva dotační programy, ve kterých máte možnost si o dotaci na tepelné čerpadlo zažádat. A věřte, že to smysl má — úspěšnost kladného vyřízení je opravdu veliká!

dotace na tepelná čerpadla

Nová zelená úsporám pro tepelné čerpadlo

Plánujete novostavbu nebo rekonstruujete dům a zamýšlíte výměnu starého kotle? Pak je tu pro vás dotační program Nová zelená úsporám, který vypsalo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. Dotační program NZÚ je určen rodinným i bytovým domům a všem domácnostem z ČR bez ohledu na výši příjmů. Tyto dotace mimo jiné směřují i na pořízení nebo výměnu neekologických kotlů na pevná paliva, která jsou využívána jako hlavní zdroj. V rámci programu Nová zelená úsporám je aktuálně poskytována dotace ve výši 50 %, bez nutnosti dokazovat příjmy. V případě samotných tepelných čerpadel je limit 100 000 Kč. Požádat o dotaci lze před zahájením, v průběhu nebo dodatečně. Na rozdíl od programu pro nízkopříjmové domácnosti ji dostanou až po instalaci zařízení.

Kolik je možné získat na dotacích na tepelná čerpadla v roce 2023

  • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody – 100 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody – 80 000 Kč
  • Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému – 140 000 Kč

Jak podat žádost o dotaci na tepelné čerpadlo?

Kotlíkové dotace na tepelné čerpadlo

Další dotací, o kterou lze na pořízení tepelného čerpadla zažádat, je tzv. Kotlíková dotace. Program opět administruje Státní fond životního prostředí a spolufinancuje Evropská unie. O dotaci může žádat každý, kdo se rozhodne nahradit stávající neekologický kotel na tuhá paliva a splňuje kritéria programu. Kotlíkové dotace se zaměřují na nízkopříjmové domácnosti a je možné získat dotaci ve výši až 180.000 Kč. Nárok na Kotlíkovou dotaci má tedy každý, jehož průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč na osobu a měsíc. Příjmy členů domácnosti – osob bydlících společně se žadatelem – jsou průměrovány.

Aktuálně pro rok 2023

  • Kotlíkové dotace jsou pro rok 2022 již uzavřeny. Výzva na rok 2023 nebyla zatím vypsána, nicméně začíná se připravovat nová výzva.

Více informací o dotaci…

Pokud jste již pevně rozhodnuti pro tepelné čerpadlo a jeho nesporné výhody vás přesvědčily, tak není na co čekat. Je důležité zmínit, že dotace se dají vyřídit i zpětně.

Další informace o tepelných čerpadlech