Energeticky vychytaná rekonstrukce domu s tepelným čerpadlem

Přečtěte si zajímavý článek, jak dokonale lze poladit rekonstrukci domu ze 70. let 20. století. Jedná se o dům Šumperák v Ostravě, jehož majitel je puntičkář a rozhodně se radikálních změn včetně kombinace různých technologií nebál. Kromě zateplení, solárního ohřevu vody a podzemních skleníků, dům disponuje i systémem tepelného čerpadla země-voda se zemním kolektorem. To celé i v kombinaci s radiátory funguje výborně.

„Majitel domu má zjištěno, že v mraze mínus 13 °C má dům spotřebu jen 80 kWh tepla za 24 hodin. Dle mého názoru jde o nejlépe zateplený, a nejlépe rekonstruovaný Šumperák v ČR. Proto vybral tepelné čerpadlo, systém země voda, o výkonu 1 – 5 kW. Systém země voda má mnohem nižší spotřebu elektřiny než vzduch voda. V zimě u něj neklesá výkon, ani účinnost, ani nespotřebovává energii na odtávání výparníku. Ani nepotřebuje na zimu záložní, nebo bivalentní, tedy dotápěcí zdroj pro dobu tuhých mrazů. Zemní kolektor je perfektně nadimenzovaný. V polovině listopadu dává teploty + 15 °C / + 13 °C. Tepelné čerpadlo tedy pracuje v oblasti vysoké účinnosti.

Provozně bralo 2,6 A při topení do radiátorů, přes 5,8 A při natápění bojleru. To máte příkon, tedy spotřeba tepelného čerpadla jen 358 Watt až 800 Wattů. To by šlo snadno pokrýt, v budoucnu, několika málo panely fotovoltaikou, že?

Tepelné čerpadlo + fotovoltaika dosahuje až 80 % energetické soběstačnosti. V tomto případě to bude již dnes energetická soběstačnost asi mnohem vyšší. OD 10.11 do 17.11 2022 tepelné čerpadlo spotřebovalo na topení a teplou vodu 40 kWh. Tedy denní spotřeba je jen 6 kWh.“

Čtěte více


Zdroj:  Ing. Pavel Sýkora, masterenergy.cz, https://www.jakbydlet.cz/clanek/512_tepelne-cerpadlo-a-podzemni-sklenik.aspx

tepelne cerpadlo master therm