Zájem o geotermální tepelná čerpadla enormně roste, ale náš stát stále spí

Přečtěte si článek o současné situaci ve využívání geotermální energie v České republice. Tento stav výstižně popisuje Antonín Tym, manažer výzkumné infrastruktury RINGEN. Vysvětluje jaký je rozdíl mezi mělkou geotermální energií, která se získávána z vrtů prostřednictvím tepelných čerpadel země-voda a tzv. hlubinnou geotermální energií, u které je možno získávat teplo až z hloubky několika kilometrů.

Zatímco hlubinné vrty jsou u nás spíše raritou a jejich využití zatím slouží hlavně pro výzkumné účely, tak o mělkou geotermální energii zájem ze strany malých i velkých subjektů enormně roste. Mělká geotermální energie láká i velké energetické společnosti, ale i celá města a veřejné budovy, jako třeba nemocnice. Doktor Tym zmiňuje i asi největší aplikaci zemních tepelných čerpadel v ČR, kterou je sídlo ČSOB v Praze na Radlické.

Bohužel zájem o tento zdroj energie ze strany státu zatím „pokulhává“:

„Dle kolegů z praxe stoupl zájem o mělkou geotermii zhruba dvacetkrát. Bohužel, ten jediný, kdo o tento zdroj zatím nejeví strategický zájem, je Česká republika jako stát. Jsme v tomto směru trestuhodně pozadu, okolní země, jako je Německo, Polsko nebo Slovensko, mají zpracované dlouhodobé strategie podpory výzkumu, průzkumu a realizace geotermálních zdrojů, a to jak hlubinných, tak mělkých,“ upozornil na nedostatečný zájem českého státu Tym.

Čtěte celý článek


Zdroj: Aneta Zachová, 15.12. 2022, https://archiv.hn.cz/c1-67150310-teplo-z-hlubin-zeme-pomuze-cesku-zbavit-se-zavislosti-na-ruskem-plynu

geotermalni energie