Google prostřednictvím své dceřiné společnosti vstoupil na trh se zemními tepelnými čerpadly

Společnost Dandelion, která je odštěpným závodem společnosti Google, se zaměřuje na geotermální vytápění a chlazení domácností v rámci USA. V současné době tato společnost získala 70 milionů dolarů na rozvoj svých aktivit po celé zemi v souvislosti se strmým růstem poptávky po obnovitelných zdrojích energie.

Dceřiná společnost Googlu dnes instaluje tepelná čerpadla země-voda vlastníkům nemovitostí na mrazivém severovýchodě USA. Nyní na to navíc získala federální daňové úlevy. Technologický startup zacílil na tepelná čerpadla ale ještě dávno předtím, než se tento zelený zdroj energie ocitl na výsluní. Dandelion získává energii pro tepelná čerpadla pomocí geotermálních vrtů o hloubce kolem 100 m. Pro domácnosti tak prostřednictvím čerpadel zajišťuje stabilní zdroj tepla přes zimu a v létě je naopak ochlazuje pomocí odebírání tepla z interiéru domu.

Společnost Dandelion zareagovala na enormní poptávku ze strany zákazníků a zaplnila tak mezeru na trhu. Do této chvíle nainstalovala přes 1 000 geotermálních systémů po celém New Yorku, Connecticutu a Massachusetts a od začátku roku 2022 ztrojnásobila svou komerční provozní kapacitu. Stále více domácností si uvědomuje, že náklady na energie jsou bolestivým místem jejich domácích rozpočtů, a to hlavně kvůli globální inflaci a cenovým skokům v oblasti energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Nejjednodušší způsob instalace geotermálního vytápění je u novostaveb. Společnost Dandelion proto v budoucnu vynaloží část svého kapitálu na rozvoj trhu s novostavbami a to i ve spolupráci s velkými stavebními firmami. Dandelion instaluje zatím většinou TČ v rámci rekonstrukce stávajících nemovitostí. Zdokonalila proto relativně méně invazivní vrtnou soupravu, aby se bez problémů vešla i na menší zahrady zákazníků. Stále však musí čelit komplikacím v načasování: majitelé domů, kteří nedávno zaplatili za nový kotel na fosilní paliva jej nechtějí měnit dříve než se rozbije. A když se topné zařízení porouchá, lidé obvykle chtějí co nejrychlejší a nejjednodušší výměnu.

Zemní tepelné čerpadlo od společnosti Dandelion stojí více než dvojnásobek ceny nových kotlů na tuhá paliva a klimatizačních systémů. Nicméně po instalaci vyjde provoz geotermálního systému na třetinu nákladů ve srovnání s tradičním vytápěním a chlazením.

V současné době mohou zákazníci získat od společnosti Dandelion půjčku, aby měli přístup k tomuto úspornému zdroji energie, aniž by museli předem zaplatit tučnou částku. Tiskový mluvčí společnosti Dandelion uvádí, že se jim tato investice obvykle vrátí v horizontu cca 7 let. Nová federální politika USA v rámci zákona o snižování inflace by však brzy mohla zákazníkům poskytnout více možností pro financování. Tato přelomová klimatická legislativa poskytne domácnostem 30% daňovou úlevu na tepelná čerpadla typu země-voda.

Odhad tiskového mluvčího společnosti je, že by pak byli schopni realizovat až 5000 instalací tepelných čerpadel ročně.


Zdroj: 21.11. 2022, https://www.canarymedia.com/articles/geothermal/dandelion-energy-raises-70m-to-take-geothermal-heat-pumps-mainstream

vrtná souprava
Zdroj: Dandelion Energy
vrtná souprava
Zmenšená vrtná souprava společnosti Dandelion Energy