Vědci představili aplikaci pro ověřování potenciálu geotermální energie

Tým vědců z České geologické služby, Geofyzikálního ústavu AV ČR a Komory obnovitelných zdrojů představil mapový nástroj pro přehled lokalit vhodných pro získávání geotermální energie v ČR. Jde o unikátní webovou aplikaci, která bude sloužit pro investory a samosprávy k ověření, zda je jejich lokalita vhodná pro využití potenciálu geotermie. Ta se, jak známo, nejčastěji získává pomocí tepelných čerpadel země-voda s geotermálními vrty. Velkým přínosem tohoto nástroje jsou především mapy střetů zájmů, které zobrazují limitující faktory pro využití energie ze Země a tepelných čerpadel.

„Využití geotermální energie je pro ČR velkou příležitostí, jak transformovat sektor zásobování teplem, ale i chladem a přejít z fosilních paliv na obnovitelné zdroje. Tvrzení, že zemské energie není dostatek, nebo že není dostupná či není ekonomicky konkurenceschopná již v dnešní době neobstojí,“ říká Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.

Geotermální potenciál ČR

geotermalni potencial cr

Zdroj: https://energozrouti.cz/z/vedci-predstavili-mapovou-aplikaci-pro-hledani-vhodnych-mist-na-vyuziti-geotermalni-energie