V Praze opět vyroste další klimaticky neutrální čtvrť

Pokračujeme s další aktualitou ohledně nově vznikajících městských čtvrtí v Praze, u kterých se plánuje využití obnovitelných zdrojů energie, jejichž součástí budou opět tepelná čerpadla. Tentokrát se jedná o čtvrtě Bubny-Zátory, které mají získávat energii pro vytápění a chlazení ze splaškové vody. Zdrojem tepla pro obyvatele této čtvrti by se měla stát čistička odpadních vod za pomoci vysokokapacitních tepelných čerpadel. Jedná se o projekt tzv. Energocentra, který má v budoucnu také zásobovat teplem i chladem objekt nové Vltavské filharmonie, která vyroste nedaleko stanice metra Vltavská.

„Projekt Energocentra se rodí zhruba dva roky. Využívá teplo odpadních vod, které se čistí na Císařském ostrově. Každou vteřinu čistírnu opouští tři metry kubické vyčištěných odpadních vod, které mají i v nejchladnějších měsících teplotu vyšší než deset stupňů. Máme obrovskou příležitost využít tuto vodu pro získávání tepla až pro třetinu Prahy,“ řekl dosavadní první náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za STAN).

Touto čtvrtí masivní využití tepelných čerpadel v našem hlavním městě rozhodně nekončí. Dalším projektem je rekonstrukce Střední odborné školy Jarov, která hodlá být po rekonstrukci energeticky soběstačnou. K její nezávislosti by mimo jiné měly přispět zemní tepelná čerpadla s geotermálními vrty, která zde budou fungovat jako jediný zdroj tepla a chladu. Věříme, že podobné „inteligentní budovy“ se budou nejen v Praze, ale v celé ČR množit jako houby po dešti.

Více o obou projektech…


Zdroj: 13.10. 2022, Pavel Baroch https://www.obnovitelne.cz/clanek/2167/v-praze-vznikne-klimaticky-neutralni-ctvrt-bubny-zatory-budou-ziskavat-teplo-ze-splasek?fbclid=IwAR1JUalCniqLFHPdD8ZD1vk9XeuZlFVtwTtqr1G8RMsemctIML9BizhxNK4#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Foto: Institut plánování a rozvoje Hlavního města Prahy