Tepelná čerpadla země-voda jsou ideální náhradou za váš starý kotel

Od 1. září 2024 vstoupí v České republice v platnost zákaz používání kotlů nižší než třetí emisní třídy. Tento zákaz měl být původně účinný už od září 2022, ale kvůli invazi Ruska na Ukrajinu a následné energetické krizi byl termín odložen. Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel, v nedávném rozhovoru upozornil, že lidé, kteří nestihnou vyměnit své neekologické kotle do konce prázdnin, riskují pokuty až do výše 50 tisíc korun.

V současnosti je v České republice stále v provozu 250 až 300 tisíc kotlů. Mnozí majitelé těchto zařízení výměnu odkládají kvůli obavám z vysokých investičních nákladů. Radek Červín však zdůrazňuje, že díky štědrým dotačním programům lze získat finanční podporu až do výše 95 % nákladů na pořízení ekologičtějších zdrojů vytápění, jako jsou tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. Zejména nízkopříjmové domácnosti mohou využít kotlíkové dotace, které poskytují příspěvek až 180 tisíc korun na instalaci tepelných čerpadel.

Pro ty, kteří dosud nevyměnili své kotle, je důležité co nejdříve zažádat o dotaci. Pokud majitel kotle při kontrole prokáže, že žádost o dotaci byla podána a čeká se na termín montáže, může se vyhnout pokutám.

Pokud tedy zvažujete výměnu kotle, nejlepším řešením je instalace tepelného čerpadla s vrtem nebo kolektorem. Tato technologie nejen že splňuje ekologické standardy, ale také výrazně snižuje provozní náklady a je samozřejmě podporována státními dotacemi, což z ní činí optimální volbu pro budoucnost. Nečekejte a zažádejte o dotaci co nejdříve, abyste se vyhnuli pokutám a zajistili si ekologické a ekonomické vytápění svého domova.


Zdroj: 5.6. 2024, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kotle-dotace-tepelne-cerpadlo-radek-cervin-rozstrel.A240604_121439_ekonomika_vov