Společnost Rheinenergie podává žádost o financování největšího tepelného čerpadla

Náklady na největší tepelné čerpadlo v Evropě se odhadují na 200 milionů eur, avšak termín zahájení instalace je zatím nejasný.

Kolín nad Rýnem by mohl být v budoucnu zásobován energií z řeky Rýn. Dodavatel energie společnost Rheinenergie plánuje výstavbu velkého tepelného čerpadla, které bude získávat energii z říční vody. Už byla podána žádost o financování ze spolkového programu pro efektivní tepelné sítě (BEW). Společnost ve středu informovala, že očekává cenu celého projektu přibližně 200 milionů eur, přičemž zatím není jasné, jak vysoká by mohla být případná dotace.


Teplárna s tepelným výkonem přibližně 150 megawattů – což odpovídá 150 000 kilowattů – má být napojena na kolínskou teplárenskou síť. Má zásobovat až 50 000 domácností udržitelným dálkovým vytápěním. Tento projekt s tepelným čerpadlem mnohonásobně převyšuje výkon běžných instalací tepelných čerpadel, např. ve srovnání s topným výkonem průměrného tepelného čerpadla pro rodinný dům, který se podle Rheinenergie pohybuje mezi pěti a osmi kilowatty. Společnost tento projekt popisuje jako v současnosti největší projekt tepelných čerpadel v Evropě.

Projekt má být provozován výhradně z ekologicky vyrobené elektřiny a již probíhá celoevropské výběrové řízení na dodavatele elektrárny. Konečné rozhodnutí o zahájení výstavby však bude učiněno až poté, co budou upřesněny náklady celého projektu a výše financování. Pokud vše dopadne úspěšně, mohlo by být velké tepelné čerpadlo uvedeno do provozu v roce 2027.


Zdroj: 24.1. 2024, https://www.t-online.de/

největší tepelné čerpadlo v evropě

Sídlo společnosti RheinEnergie (Zdroj: dpa)