Jaké tepelné čerpadlo: vzduch-voda nebo země-voda?

O tom, že na trhu existuje několik typů tepelných čerpadel, která se dělí podle zdroje, ze kterého získávají energii pro vytápění nebo chlazení, toho bylo napsáno již celkem dost. Nicméně, jak praví klasik — „opakování je matka moudrosti“.

Tepelná čerpadla jsou dnes všemi medii intenzivně přetřásána a mezi novináři se jim dostává velké popularity. Na internetu tak můžete najít spoustu článků. Některé bývají celkem objektivní a fundovaně podané, ale jiné (velmi často) jsou zase zavádějící a psané zjevnými laiky.

Zásadní při hodnocení tepelných čerpadel je rozlišovat, o jaký typ se jedná. Nejběžněji využívaná bývají tepelná čerpadla typu vzduch – voda a země – voda, jejichž účinnost a životnost se ale výrazně liší. Přesto jsou často neodborníky „házena do jednoho pytle“ a to hlavně v souvislosti s jejich efektivitou v těchto zimních měsících. Vzduchová tepelná čerpadla odebírají energii z okolního vzduchu. Z mrazivého vzduch přes zimu ale moc energie pro vytápění domu nezískají, a tak mnohdy fungují jako elektrokotel. Zemní tepelná čerpadla však odebírají energii ze zemského masívu, kde je teplota v průběhu roku o dost stabilnější. Jsou tak v zimních měsících daleko účinnější a tím pádem i úspornější.

Každý zájemce o tepelné čerpadlo by také měl rozlišovat mezi jednotlivými značkami čerpadel a jejich dodavateli, jelikož se na trhu vyrojilo v souvislosti se zmiňovanou popularitou i spousta nekvalitních strojů a zároveň i neodborně provedených montáží.

Doporučujeme všem, kteří zvažují jako zdroj vytápění tepelné čerpadlo, ale ještě nejsou plně rozhodnuti, jaký typ a značku, aby se poradili s nezávislými odborníky a důkladně pročetli různé reference a zkušenosti ostatních uživatelů, kterými se to dnes na internetu jen hemží.

Zajímavý článek popisující rozdíly mezi systémy vzduch-voda a země voda.

chlazení tepelným čerpadlem