Obyvatelé panelového domu v Polsku se energeticky osamostatnili

Každý se dnes snaží v rámci svých možností vypořádat s nelehkou dobou v oblasti energií. Přečtěte si článek o tom, jak kreativně se s touto nejistou situací potýkají obyvatelé jednoho panelového domu v polském městě Szczytno.

Vsadili totiž na výrobu zelené energie z obnovitelných zdrojů. Z počátku se jim sousedé z okolních domů vysmívali a dnes jim tiše závidí. Jejich panelák je totiž jediným takovýmto obytným domem v Polsku, který je energeticky soběstačný. Za vytápění dnes neutratí ani korunu. K tomu jim dopomohla kombinace tepelných čerpadel země – voda a fotovoltaických panelů na střeše a balkonech.

Původně byl dům o rozloze 2.150 m2 vytápěn centrální kotelnou s plynem, ale dnes pro tento účel slouží zemní tepelná čerpadla s celkovým výkonem 120 kW. Pod dětským hřištěm, které je hned vedle domu, bylo provedeno 24 vrtů o hloubce 99 m. I přesto, že došlo k výrazné úspoře oproti původnímu vytápění, tak stále platili obyvatelé nemalé peníze za elektřinu potřebnou na provoz tepelných čerpadel. Rozhodli se tedy rozšířit počet solárních panelů. A tak nyní jsou tepelná čerpadla poháněna výhradně elektřinou ze solárních panelů. Přebytky vyrobené energie jsou prodávány a odváděny do sítě.

Celá investice byla provedena z peněz vypůjčených ze Zemského fondu pro ochranu životního prostředí a vodního hospodářství v Olsztyně. Zbytek obec přidala z vlastních prostředků.

Přečtěte si celý článek


Zdroj: 24.12. 2022, Tomasz Kuzia, https://www.fakt.pl/wydarzenia/szczytno-lokatorzy-tego-bloku-sami-produkuja-sobie-prad/lkcsqv3

panelak s cerpadly v polsku
Foto: Bogdan Hřivniak / newsspix.pl