Praha vybuduje k magistrátu přivaděč vody z Vltavy pro tepelná čerpadla

Pražský magistrát vybuduje v první polovině příštího roku přivaděč vody z Vltavy pro tepelná čerpadla ve své budově na Mariánském náměstí. Cílem je uspořit náklady na energie za vytápění. Nejpozději do konce letošního roku vypíše město tendr na jeho vybudování. ČTK to včera řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na kolik přivaděč vyjde, bude záležet na výsledku výběrového řízení. Podle dřívějších informací města by se měla cena pohybovat okolo 30 milionů korun.

Úřad kvůli energetické krizi již například upravil vytápění nebo omezil teplou užitkovou vodu. Vedení Prahy také schválilo manuál úsporných opatření, podle kterého se mají řídit nejen magistrátní budovy, ale všechny městské firmy a organizace.

Provoz tepelných čerpadel bude umožněn při teplotách Vltavy nad asi čtyři stupně Celsia nad nulou. Takové teploty má Vltava stabilně od začátku března do poloviny prosince. V tomto období tak nebude úřad využívat plynové kotle, ale hlavním zdrojem tepla budou čerpadla.

magystrát praha vytapi tepelna cerpadla
Zdroj: Wikimedia commons

Další opatření řeší magistrát postupně. „Jde například o pohybové senzory pro svícení na chodbách nebo výměny žárovek za úsporné LED žárovky, kdy je již vyměněno asi 80 procent svítidel ve většině úředních budov v majetku hlavního města,“ sdělil Hofman.

Změněn již je režim provozu kotelen vytápějících úřad tak, aby byla snížena maximální teplota v kancelářích. Na začátku října pak byly zablokovány systémy centrálního chlazení kanceláří a od pondělí 10. října je v objektech úřadu zastavena centrální příprava teplé užitkové vody.

Zavádíme také systém dálkového měření energií ve všech budovách magistrátu, tedy včetně například škol nebo domovů pro seniory. To nám umožní monitorovat spotřebu a přijímat rychle případná opatření,“ dodal mluvčí.

Kvůli úspoře energií Praha omezila na začátku září osvětlení památek v metropoli, které namísto do 23:00 svítí jen do 21:30. Město také vytipuje ty památky, u kterých by bylo kvůli úsporám vhodné světla zcela vypnout. Slavnostním osvětlením je v Praze osazeno asi 140 památek. Poprvé vedení Prahy dobu osvětlení památek zkrátilo o dvě hodiny v červnu.


Zdroj: 18.10. 2022, ČTK