Česká firma Master Therm získala ocenění za inovativní tepelné čerpadlo země-voda

Česká společnost Master Therm se stala držitelem ocenění Build Back Better Gold & Green Award 2023 za své inovativní tepelné čerpadlo země–voda, které se používá pro vytápění uhlíkově neutrálních domů v Cardiffu ve Velké Británii. Jedná se o kompaktní čerpadlo Master Therm AquaMaster AQ17I, které je napojeno na sdílené zemní vrty a dosahuje výrazných úspor energie. Tento úspěch potvrzuje efektivitu tepelných čerpadel země–voda i ve velkých projektech.

Vojtěch Formánek, zástupce společnosti Master Therm, upozornil na rozdíl mezi poptávkou po tepelných čerpadlech v Česku a v zahraničí. Zatímco v tuzemsku dominují tepelná čerpadla vzduch–voda, v západní Evropě mají systémy země–voda výraznější podíl. I přes vyšší investiční náklady se tepelná čerpadla země–voda ukazují jako dlouhodobě úspornější a ekologičtější alternativa.

Tepelná čerpadla země–voda představují stabilní a úsporný zdroj tepla, ačkoliv vyžadují vyšší počáteční investici. S ohledem na státní ekologické dotace a účinnost tepelných čerpadel se odborníci domnívají, že investice do této technologie se může rychle vrátit. Společnost Master Therm se také angažuje v propagaci a edukaci trhu v Česku, aby zvýšila povědomí o výhodách tepelných čerpadel země–voda.

Více v článku: Tepelná čerpadla země–voda se vyplatí nejvíce


Zdroj: 15.2. 2024, Pavel Baroch, Obnovitelně.cz

Zdroj: Master Therm